Ветеринарна клініка Умка Київ

instagram
Ветеринарная клиника Киев

проспект Литовський, 10
kyivstar 098-598-57-28
lifecell 063-384-73-67

Ветклиника Киев

вул. Новомостицька, 2
kyivstar 067-100-34-75
lifecell 093-598-73-23

Консультації по телефону:
098 907 5173
(в міру доступності)

Увага!

Ми працюємо.
Надання послуг здійснюється за попереднім записом!

Режим роботи

З 9.00 до 20.00 - попередньо
уточнювати по телефону.
Перерва 14.00-15.00
без вихідних.

Попередній запис обов'язковий.

Кролики — ожиріння

Ожиріння — це дуже небезпечна патологія для кроликів. А виникає вона, як правило, від великої любові. Більшості людей так і хочеться побалувати свого милого пухнастого вуханя. Але далеко не всі власники беруть на себе клопіт дізнатися, які саме продукти є для кроликів безпечними ласощами. Однак навіть найнешкідливіші продукти можуть зашкодити кролику, якщо його пригощають цілий день по черзі всі члени родини.

Діти та бабусі зазвичай частіше балують своїх улюбленців, тому важливо, щоб і вони були обізнані щодо правильного харчування кролика та можливих наслідків його порушення. Крім того, у кролика формуються смакові звички, і він «вважає», що так і треба харчуватися — лише ласощами. До клініки приносили кроликів-бідолах, які взагалі не знали, що таке сіно, і категорично відмовлялися його їсти, бо звикли до смаколиків, що негативно вплинули на їхнє здоров’я. Тож майте на увазі: привчати кролика до правильного харчування потрібно змалку, адже профілактика ожиріння — це найкращий підхід до справи.

Деякі нюанси харчування кроликів або профілактика ожиріння.

Перш за все, потрібно зрозуміти, що ожирілому кролику так само важко, а іноді й неможливо скинути надлишкову вагу, як і людині. Обираючи раціон для свого улюбленця, слід думати про те, що б він їв у природі. Натуральна природна їжа кролика переважно зеленого, сіро-зеленого, коричнюватого кольору. Отже, всі яскраві апетитні красиві ласощі на полицях у зоомагазині або на прилавку базару — це не дуже вдалий вибір.

Робіть акцент на гарне свіже якісне сіно — люцерна для молодих і вагітних, тимофіївка бажаніша для дорослих малорухливих кроликів. Так ви мінімізуєте проблеми з ожирінням, хворобами зубів і кишківника. Обираючи фасовані корми, надавайте перевагу звичайним зеленуватим гранулам і кулькам із пресованого сіна та комбікорму натурального кольору (кількість комбікорму для дорослого кролика має бути обмеженою). Різнокольорові приємні нашому оку вітамінізовані шматочки, кольорові сушені фрукти й овочі, апетитні горіхи містять надто багато жирів і цукру.

Термін «вишукана» їжа зазвичай означає дуже калорійний корм із надлишком жиру. Слід остерігатися кормів, що рекламують різноманітність продуктів і якість. Такі корми потрібно дуже обмежувати, адже кролики вибирають із них лише ласі шматочки. Йогуртові краплі та бобові насіння містять багато цукру й крохмалю. Обирайте гранульовану їжу простого зеленого кольору, що містить менше 2% жиру й понад 18% грубих волокон.

Фрукти повинні становити в раціоні не більше 5%. Свіжі фрукти містять менше цукру, ніж сушені. Свіжі фрукти — це найкращі ласощі для кролика як заохочення за гарну поведінку, прибігання на поклик або повернення в клітку тощо. Але це не має бути, скажімо, гроно винограду, а лише одна виноградинка або навіть половинка.

Фізичне навантаження кролика як частина профілактики ожиріння.

Ідеально, якщо кролик може вільно пересуватися по квартирі, привчений до туалетного лотка, а клітку використовує лише для харчування та відпочинку. Іншою гарною альтернативою є вольєр. У крайньому разі кролик повинен мати часті прогулянки.

Як визначити, чи має ваш кролик надлишкову вагу?

Зважування на кухонних електронних вагах дає точне уявлення про зміну ваги тварини. Але це зовсім не обов’язково. Ви повинні щодня оглядати кролика, потрібно навчитися руками відчувати його хребет і ребра. Ви повинні відчувати кісточки під тонким шаром м’язів. Морда і лапки, як правило, не товстішають.

Спочатку збільшується животик, потім перестають прощупуватися реберця й обвисає «комірець» на шиї, у дуже гладких кроликів стає широкою навіть спинка. Особливо важко розпізнати ожиріння у дуже пухнастих кроликів, тому важливо обов’язково щодня промацувати їх руками. Якщо вам складно визначити норму — принесіть кролика на огляд до ветеринарного лікаря.

Наслідки ожиріння у кроликів.

- Кролик не може повноцінно доглядати за собою, а для нього це не питання краси. Великий живіт і жирові складки навколо ануса заважають йому поїдати цекотрофи. Цей корисний, м’якший і липкий кал може присихати до шерсті, унеможливлюючи подальше повноцінне випорожнення кишечника, що може призвести до закупорки сліпої кишки, дисбактеріозу та інших порушень роботи травної системи. На шкірі під присохлим калом розвиваються екземи. Не поїдаючи цекотрофи, кролик недоотримує вітаміни, мінерали та корисну мікрофлору.

- Печінковий ліпідоз — жирова дистрофія печінки. Дуже серйозне ураження, важке порушення обміну речовин, при якому може розвинутися ще небезпечніша патологія — кетоацидоз, і ймовірна загибель кролика.

- Пододерматит — запалення шкіри на стопах, ущільнення, натоптиші, що виникають через підвищене навантаження на лапки та малорухливий спосіб життя. Ранки на лапах контактують із сечею, калом, швидко інфікуються, повільно загоюються, потребують ретельного догляду та порад ветеринарного лікаря. Клітки з дротяною підлогою для кроликів із пододерматитом категорично протипоказані. Важкі пододерматити та супутні болісні абсцеси ніг можуть навіть вимагати ампутації кінцівки.

- Артрити — запалення суглобів через надмірну вагу спричиняють ожирілому кролику додатковий біль і дискомфорт.

- Серцева недостатність. Ожиріння не може не позначитися на здоров’ї серця — у таких тварин зростає ризик ранньої смертності. Кролики також стають більш вразливими до теплових ударів.

- Легені також страждають від ожиріння, адже жир відкладається і в грудній клітці навколо легень, тисне на них. Це може спричинити задишку, непритомність і навіть загибель тварини. Крім того, ускладнюється лікування респіраторних захворювань.

- Проблеми з сечовим міхуром виникають через малорухливий спосіб життя, який зазвичай ведуть кролики з надмірною вагою, а також через жирові відкладення, що тиснуть на міхур. Усе це призводить до застійних явищ, накопичення великої кількості осаду, утворення уролітів і проблем із сечовипусканням.

- Ускладнюються деякі діагностичні процедури, які можуть знадобитися кролику. Наприклад, через велику кількість підшкірного та вісцерального жиру ускладнюється читання рентгенограм, проведення УЗД.

- Зростає ризик хірургічних втручань. Ускладнюється перебіг операцій, збільшується тривалість і дози наркозу. Жирові відкладення тиснуть на серце й легені кролика, що лежить на спині.

- Цукровий діабет — не рідкість у кроликів, які харчувалися жирною дієтою.

Лікування ожиріння у кроликів.

Перш ніж розпочати цей процес, краще проконсультуватися з ветеринарним лікарем, який добре знайомий з особливостями фізіології кроликів. Хорошим способом зниження ваги є повна відмова від комбікорму та перехід на сіно протягом 14 днів. Це стосується лише кроликів, які добре їдять сіно, привчені до нього, і кроликів, які на цей момент не мають жодних додаткових захворювань, що потребують першочергового лікування, і не мають дуже сильного ожиріння. В іншому випадку можна зменшити кількість звичних концентрованих кормів наполовину, а далі поступово зменшувати їхню кількість, замінюючи їх сіном. Досягнення нормальної ваги може зайняти багато місяців.

Детальніше про раціон, збільшення фізичних навантажень і лікування супутніх захворювань у кроликів радьтеся з лікарем ветеринарної медицини.

Головний лікар
ветеринарної клініки «УМКА»
ЛАЦАПНЬОВА
Яна Олександрівна

З будь-яких питань щодо здоров'я своїх тварин
ви можете звернутися в нашу клініку за адресою:
просп. Литовський, 10 А, тел: 098-598-57-28 з 10.00 до 20.00
вул. Новомостицька, 2, тел: 067-100-34-75 з 9.00 до 19.00
з 14.00 до 15.00 санітарна година
Ветеринарна клініка «УМКА»
www.umka-vet.com.ua